Osnovni cilj je sprečiti krvarenje i stvaranje oteklina. Obavezna imobilizacija zgloba, u cilju sprečavanja veće povrede ligamenta. Krvarenje zaustavljamo primenom krioterapije i kompresivnim zavojem. Povređeno mesto hladimo sve dok postoji otok i inflamacija, s tim da nakon 24 - 48 sati uključuju se antiinflamatorni lekovi i antireumatske masti (sistem vazokonstrikcija-vazodilatacija).
Blokade ne preporučujemo i ako zbog "bržeg oporavka", to se od lekara zahteva, jer time možemo da pogoršamo povredu sportisti i da dovedemo u pitanje nastavak sportske karijere.
Velika greška je prerana dozvola povratku na sportsko borilište i mogućnost recidivne povrede koja se još teže leči.
Lečenje povreda skočnog zgloba sprovodi se u tri faze. Cilj lečenja je potpuno funkcionalno osposobljavanje sportiste za vraćane u sportsku aktivnost sa minimalnim rizikom za ponovno povredjivanje.
Prva faza obuhvata period od 48-72h od nastanka povrede. U ovoj fazi primenjuju se principi akutnog lečenja sportskih povreda – RICE (rest, ice, compresion, elevation). Primenjuje se led lokalno u trajnju od 10-15minuta, zatim elastična bandaža elastičnim zavojem, mirovanje sa podignutom nogom. Tretman ledom ponavljati na svaka dva sata (u početku, posle prorediti). Cilj ove faze je borba protiv nastanka otoka i hematoma.
Druga faza predstavlja period imobilizacije ili bandažiranja i traje od 1 do 3 nedelje, u zavisnosti od težine povrede. Kod sumnje na kidanje ligamenata postavlja se imobilizacija (ortoza ili gips), dok je kod istegnuća dovoljna elastična bandaža sa mirovanjem. Kada otok i bol nestanu počinje se sa postepenim vežbama opružanja i pregibanja stopala (fleksija, ekstenzija) sa strogim izbegavanjem pokreta izvrtanja i rotacije (inverzija, everzija).
Treća faza kada je povredjeni bez simptoma i otok se povukao, dozvoljava se pun oslonac na povredjenu nogu, vežba se pun obim pokreta i kreće se sa vežbama jačanja mišića. Mišići koji okružuju povredjeni zglob daju podršku i stabilnost skočnom zglobu, tako da je njihovo jačanje od prsudnog značaja za funkcionalni oporavak i prevenciju nove povrede. Veoma važno mesto u ovoj fazi imaju vežbe propriocepcije na balanserima.
Tokom rehabilitacije povrede skočnog zgloba primenjuju se različite metode fizikalne terapije za otklanjanje bola, otoka i podsticanje regeneracije tkiva na mestu povrede. U tu svrhu aplikuju se hidroterapija, toplo-hladne kupke, ultrazvuk, elektroterapija, magnetoterapija, laser...). Važno mesto ima i primena kineziterapije, kao i postavljanje kinezitejpinga.
Izvor : http://drgaletic.rs/tretmani/lecenje-sportskih-povreda/skocni-zglob/ |
Izvor : http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/povrede-skonog-zgloba.html |
Нема коментара:
Постави коментар